ЗАЩО ПРОГРАМАТА "ЗДРАВЕ ЧРЕЗ ДВИЖЕНИЕ СРЕД ПРИРОДАТА" Е УСПЕШНА?
Защото се обогатява и развива в резултат на десетгодишно педагогическо наблюдение и дългогодишните усилия на различни специалисти – учители, психолози, музиканти, специалисти по теория и методика на физическото възпитание, учени. Тя използва възможностите на системата Паневритмия и е разработена като комплексна програма за физическо, емоционално и социално развитие на децата, основана на интегриране на уважението към себе си и към другите, към околната среда и към нашите културно-исторически ценности. За оценяване ефективността й програмата е изследвана съвместно с учени от водещите университети в страната.
Дългогодишният ни опит показва, че програмата „Здраве чрез движение сред природата” успява по естествен начин да доведе до овладяване на детската агресия (активиране на задръжните реакции), тъй като съдържа достатъчно инструменти за подобряване координацията на движение; за повишаване концентрацията на внимание; за развиване на слуховия анализатор; за обогатяване на речта и за развиване на уменията за изразяване. Затова тя е определена като успешна превенция на ранната детска тревожност и агресивност.
От друга страна повлиява развитието на физическите качества, активира потребността от движение и мотивира децата да се занимават със спорт. В Програмата с изучаването на паневритмията се създава разнообразие от положителни преживявания; обогатяват се представите; активират се възприятията за: темп, ритъм, време, пространство и движение; удовлетворяват се базовите потребности- за сигурност, за внимание, за оценка на постиженията.
При 8-10 годишните ученици можем да твърдим, че програмата допринася за развиване на способностите и за оформяне на личността. Създадените условия за удовлетворяване на богата палитра от потребности спомага за формиране на личността на учениците.
При по-продължителното участие на учениците в Програмата се наблюдава устойчивост на интересите и овладяване на поведението. Това позволява овладяване на импулсното поведение, намаляване на вътрешните и външни конфликти и допринася за хармоничната адаптация към училищната и околната среда. Подпомага се формирането на волевите черти на характера инициативност, активност, решителност, устойчивост и дисциплинираност обогатени от груповия модел на работа с колективизъм (умения за работа в екип), жизнерадост и хуманизъм.
Важна част в Програмата са експедициите и летните училища на планина и море с участието на различни специалисти- природо-защитници, алпинисти, археолози, минеролози и др. Така се осигурява учене чрез положително лично преживяване сред природата с обогатяването на представите за значимия възрастен. Това позволява на учениците да се почувстват по- уверени и мотивирани при спазването на изискванията и правилата поставени от възрастните.
Антоанета Янкова- председател на Институт за изследване и прилагане на Паневритмията |