МОСКОВСКИ ПРОФЕСОР ПОВИШАВА КВАЛИФИКАЦИЯТА НА УЧИТЕЛИТЕ ОТ ИНСТИТУТА
Значението на движението за детското развитие
Институтът за изследване и прилагане на Паневритмията организира за учителите от мрежата обучение от проф.,д.ф.н,к.пс.н Владимир Никитин, който е завеждащ Катедра по философска антропология и арт-терапия в Института по психология и педагогика в Москва и председател на Източно- европейската асоциация по арт-терапия.
Домакините показаха на проф. Никитин красотата на Крушунските водопади и язовира в "Кайлъка".
Разговорите около важната роля на движението за развитието на съзнанието започнаха още след Паневритмията, в която проф.Никитин за първи път се включи. Огромният му интерес към нея е свързан с множеството допирни точки между системата Паневритмия и телесно-ориентираната терапия. Тя е в основата на телесната арт- терапията преподавана в катедрата на проф.Никитин, която той създава, ръководи и провежда обучения вече 23 години. Той е работил с хиляди деца с различни здравословни и развитийни проблеми в цяла Европа.
На 8 септември 2012г. в Плевен 36 учители от Плевен, София, Русе, Габрово, Варна и Димитровград участваха в обучението по телесно - ориентирана терапия. Институтът отправи покана и към колективите на детските градини и училищата на Плевен, които са в мрежата на програмата „Здраве чрез движение сред природата” с обучение по Паневритмия.
Всички непроявени емоционални ефекти и силни преживявания фиксират мускулно напрежение в съответната зона на човешкото тяло. Това се отразява на физическото и психическото здраве.
Затова "Институтът за изследване и прилагане на Паневиртмията" се обърна към проф.Владимир Никитин, за да намерят заедно средствата, чрез които да се освободят движенията на дете след тежки, емоционални преживявания. Това ще помогне на преподавателя да приложи богатата палитра от компенсаторни и развитийни механизми на Паневритмията и да помогне на детето бързо да се справи и да трансформира тези си състояния.
Проф.Никитин предложи иновационни подходи изградени върху основата на междудисциплинарен синтез на представите за природата на движението и гласа и за характера на въздействието на телесното състояние върху психиката.
Обучението включваше: основни теоретични постановки на телесно - реактивната терапия и практически упражнения за работа с малки деца; няколко бързи тестове за диагностика; запознаване със синергетиката и нейните възможности; развитие на рефлективните способности по осъзнаването на процеса на звукообразуването; регулиране степента на своето въздействие върху собствения организъм и психика, използвайки резонансното озвучаване. Разговорът с проф.Никитин можете да прочетете във в-к "Посредник" от 24 септември 2012г. http://www.posredniknews.com/site/obshtestvo/zdrave/34342-prof-vladimir-nikitin-panevritmiyata-e-unikalno-sachetanie-na-sistemi-koeto-dosega-ne-byah-sreshtal
Част от обучението можете да видите тук:
Семинар с учителите от мрежата по време на "Лятното училище на планина -2011" с Галина Кубратова, доктор по клинична психология и психотерапия
По време на „Лятното училище на планина” от 10 до 16 юли 2011 бяха проведени два семинара с учителите за проблеми в развитието на децата, свързани с новите информационни технологии и промените в обществения и икономическия живот в България.
Семинар първи:
Участниците бяха запознати с проучванията на проф. д-р Гералд Хютер, ръководител на Центъра за нервнобиологични превантивни изследвания към университетите в Гьотинген и Манхайм/Хайделберг- Германия.
Изследователският екип на проф. Хютер доказва, че децата, които в ранна възраст стоят пред телевизора и компютъра- преди навършването на 6 г., са застрашени от това, че в мозъка им не се развиват невронни мрежи, които са свързани с придобиване на физическия опит на тялото. Тогава и тяхната сетивност не се развива добре, а съответно и когнитивните им способности не разгръщат своя пълен потенциал. Усещането за владеене на тялото е пряко свързано с развитието на интелекта и речта.
Децата, оставени пред телевизора от родителите си, нямат възможност да развият своите усещания за владеене на тялото. А те се развиват само в свободното изучаване на околния свят чрез игри, разходки сред природата, физически упражнения, спорт съвместно с родителите, а също така доста изненадващо- чрез пеене в хор или индивидуално.
Програмата на Института за изучаване и развитие на паневритмията – „Здраве чрез движение сред природата” развива именно тези физически сетивности на децата, участници в нея, и така може да компенсира частично проблемите на семействата и на децата, причинени от новите информационни технологии.
Семинар втори: Детските страхове, невротичност и агресивност.
Детските страхове възникват на базата на една тревожност, характерна за деца, които са преживели интензивно чувство на несигурност поради временна раздяла с майката или пък са били изоставени от нея. Краен случай на такава базална тревожност, водеща до силно невротично развитие, са децата, изоставени от бебета в институция. Американски невробиолози доказаха, че емоционалният мозък на тези деца атрофира, имайки предвид изследователската си работа с деца от Румъния, осиновени в по- късна възраст/ след 4-5 г./ в САЩ.
Светът не е сигурно място- това поражда тревожност у хората. Когато малкото бебе се отглежда с любов, грижа и внимание от своята майка- най- близкият му човек, денонощно полагащ грижи за него, то придобива увереност в околния свят/ предметен и свят на хората/. Тогава детето се доверява на този свят, може да го изучава, да експериментира с предметите, да опознава тялото си, да развива речта си. Това състояние се нарича базово доверие от психолозите. Неговата противоположност е недоверие, съпроводено с тревожност и страхове. То се развива, когато детето е лишено от топлата грижа на майката или бащата, те са емоционално студени личности и постоянно го неглижират. Главната причина на това, защо детето не получава достатъчно топлина и любов, се заключава в неспособност на родителите да дават любов вследствие на собствената им невроза, причинена от техни травми в детството им.
Детските страхове си имат своята основа в базовата тревожност и в конкретни ситуации, донесли напрежение и тревога на детето- например страх от раздяла с майката. В конкретни случаи тя го е оставила на грижите на други хора или пък се е наложило детето спешно да постъпи в болница без придружител. Този страх от раздяла с майката може да придобие голяма интензивност и да доведе до невротично развитие.
Напоследък у децата от предучилищна и ранна училищна възраст се наблюдават страхове, причинени от дигитални медии – страх от чудовища, нощни кошмари, съпроводени с енурезис. Страшните приказки на братя Грим или Шарл Перо обаче не предизвикват такива страхове. Всъщност те имат оздравителен ефект върху децата. Защото, прочетени от родителя на детето, те всъщност го тренират да бъде издръжливо и да не се бои. Защото детето преживява страховете си заедно с татко или мама, които артистично му четат приказката и му показват с поведението си, че това е художествена измислица.
След петата година на детето се наблюдават страхове, свързани със самооценката и ефекта на постиженията на другите деца върху собственото преживяване на компетентност и успешност.
Една категория деца- около 10 % от децата на разделили се родители, развиват специфична невротичност, свързана със синдрома на родителското отчуждаване. Тези деца се нуждаят от специално внимание и се изисква терапевтична работа с родителя, който ги отглежда, за да може той да схване какво причинява на детето си, насаждайки в съзнанието му волни ли неволно омраза към липсващия родител- обикновено това е бащата.
Проведен беше и кратък семинар с родители-съдии от Плевен на тема: "Синдром на родителско отчуждаване и спор за родителски права в съдебната зала”.
Бяха изложени 8-те критерия, по които се диагностицира синдрома от вещото лице, изготвящо съдебно- психологична експертиза. Бяха представени конкретни случаи от практиката на д.р Кубратова, вещо лице в СГС- казуси от съдебни експертизи.
Обсъждане на Проектозакона за училищно образование и предучилищно възпитание с представител на МОМН
По време на Синьото лятно училище ”Златни пясъци-2010” родителите се срещнаха с Мариана Банчева- гл. експерт в дирекция ”Достъп до образованието и подкрепа на развитието” в МОМН. Те обсъдиха проектозакона за училищното образование и предучилищно възпитание. Поставиха въпросите си свързани: със задължителната подготовка на 5-годишните, с изработването на критерии за годността на учителите, с допълнителните дейности в детските градини и училищата, каквато е програмата „Здраве чрез движение сред природата”.
Родителите подготвиха и внесоха в Народното събрание, и МОМН своите предложения свързани с проектозакона.
Срещи- разговори с д-р по клинична психология и психотерапия Галина Кубратова по време на Синьото лятно училище "Златни пясъци-2010"
Проблемите, които родителите поставиха:
1.Подготовка на децата за първи клас –
кои са параметрите на училищна зрялост от гледна точка на интелекта:
това са фонематичен анализ и синтез;
достатъчен речников запас, което значи, че с детето е разговаряно обстойно и му е отделено лично време – така детето е овладяло елементарните житейски понятия и класификация на предмети: стоки, храни, природни явления, сезони, животни, растения и т. н.;
развита перцепция / анализиращо наблюдение – така 7 – годишното дете не пише огледално!/, психомоторика на ръката.
2. Социална зрялост – развити ли са социалните умения за живот в група; за приемане ролята на учителя; за общуване с връстници и възрастни извън семейството.
3. Агресията в училище и как да се предпазят децата;
4. Семейните отношения- динамика; ключова роля на бащината фигура, като модел на поведение.
ОБУЧЕНИЕ ПО ПСИХОЛОГИЯ НА УПРАВЛЕНИЕТО И МЕНИДЖМЪНТ
В края на август 2009г. в Несебър тридесет педагози от мрежата на Института имаха възможност да се включат в „Обучение по психология на управлението и мениджмънт” проведено от д-р Галина Кубратова и Надежда Юлзари от фондация „Психологическа подкрепа”.
Целта на обучението е да покаже на педагозите как:
- могат да се кооперират с родителите и колегите си от своята детска градина или училище за създаване на по-добри условия за развитието на всяко дете;
- могат да предлагат обучението по програмата „Здраве чрез движение сред природата” и неговото развитие съобразено с условията и потребностите на училището или детската градина;
- могат да бъдат мотивирани те самите, за да схванат проблемите на децата, родителите и колегите си и да ги отнесат и мотивират поотделно всеки родител или класен ръководител (детски учител).
Все по-категорично се очертава необходимостта от сформиране на общност в детската градина и училището, която чрез партньорството между родителите и учителите да работи за създаване на по- добри условия за развитието на децата.
Обучението по мениджмънт имаше за цел да научи педагозите успешно да управляват работата си по програмата „Здраве чрез движение сред природата”. Педагозите на групи обсъдиха различни ситуации в своята работа. Обобщиха се различните методи на работа и се представи най-успешната методика. Разиграни бяха различни ролеви игри.
КОНСУЛТИРАНЕ В ОДЗ "ЯНИЦА - гр. ПЛЕВЕН В КРАЯ НА МАЙ 2009 г.
По желание на родителите 25 деца от подготвителна група са изследвани с тест за училищна зрялост. Седем от децата не са посещавали занятия по програмата „Здраве чрез движение сред природата” с обучение по паневритмия.
Общо резултатите от теста за училищна зрялост сочат едно леко изоставане на езиковите умения у децата, сравнени с предишните поколения- родените в периода 1990- 1995 г. Отбелязва се и по- трудна концентрация и реагиране на инструкциите за изпълнение на теста. На децата са нужни повече обяснения и напътствия, сравнени отново с поколението, посочено по- горе.
Категорично се отчитат трудности в концентрацията и в изпълнение на учебните задачи за групата, която не е тренирала паневритмия. Те не са свикнали да работят в група и да помнят инструкции по изпълнението на конкретна задача. Това веднага се отразява на успеваемостта им в груповия тест. Общо резултатите им са по- лоши спрямо децата, участвали в занятия по паневритмия. И то не поради когнитивен дефицит, а поради личностов такъв.
Резултатите от теста на децата са обсъдени с 14 семейства. С желаещите родители лично бяха обсъдени резултатите на детето им. Консултираните родители бяха адаптивни и повечето от тях разбраха проблемите на децата си – неизградени навици за групова работа, нарушена концентрация на вниманието, ниска работоспособност, лоши графични умения на ръката.
Всичките участници в консултирането получиха инструкции кои умения трябва да развият децата под грижите на родителите в оставащите летни месеци преди постъпването в училище.
Резултатите и тенденциите са обсъдени с педагозите на детската градина.
Учителите в детска градина „ Яница” в работната среща се запознаха с резултатите на децата от теста. Бяха обсъдени постиженията и слабостите на децата в проследените компоненти на училищна зрялост- езикови умения, графични умения, математически умения, социални умения.
Проведе се работна среща с педагози и директори на детски градини, сътрудници на института, за обсъждане на тенденциите на готовността и компетентността на родителите. Споделени бяха впечатленията от експедицията през пролетта.
КОНСУЛТИРАНЕ ПО ВРЕМЕ НА ЕКСПЕДИЦИЯТА ОТ 2-РИ ДО 4-ТИ МАЙ 2009г.
За втори път се проведе консултиране по време на експедиция. Първият път, през май 2008г., бяха консултирани децата от Цар Калоян, преживяли катастрофалното наводнение.
Този път гр.Плевен от безплатно консултиране сред природата можеха да се възползват 37 родители, 68 деца, от които 55 деца на възраст от 5 до 7 год., 12 учители и директори на детски градини. Вечер, когато малките изследователи заспиваха, родители и учители можеха да попитат д-р по клинична психология и психотерапия Галина Кубратова за всичко, което е предизвикало въпроси, от преживяното през деня с децата.
Консултирани са: 12 семейства и 14 деца от детски градини
Родители получиха съвети за разрешаване на проблеми свързани с:
- Съдебни спорове за родителски права при развод. Конфликти между родителите и реакции на детето в травмиращите ситуации, свързани с развода и скандалите между родителите;
- Несправяне с дисциплината, която детето трябва да овладее. Конфликти между родителите и детето. Родителска безпомощност спрямо реакциите на неподчинение на детето. Детска агресивност.
- Напрежение в семейството поради хроничен стрес, свързан с работата на родителите или безработица и отражението върху детето.
- Натрапчиво поведение на свръх контрол върху детето от страна на някои родители, включително баба на едно дете. Развита невротична тревожност у родителите за безопасността на детето, която не дава възможност на детето да преживее своята спонтанност и активност в овладяване на различни житейски ситуации.
По желание на родителите бяха консултирани деца със следните проблеми:
- Хаотично поведение, трудности със самоконтрола, неизградени на нивото на съответната възраст/6-7 г./;
- Тежки страхови преживявания и нарушен сън; натрапчиви ритуали на поведение; високо ниво на тревожност.
Консултирани са директорите и педагозите на детски градини, участвали в експедицията.
Те поставиха следните проблеми за решаване:
- Родителите не разбират необходимостта от постоянен контрол и дисциплина, за да овладеят хаотичното или агресивното поведение на децата си в някои моменти;
- Родителите не са склонни да сътрудничат на педагозите, действат по- скоро епизодично, защищавайки интересите на собствените си деца и без да се съобразяват с нуждите на други деца или родители, участници в експедицията;
- Родителите се нуждаят от обучение относно емоционалното и моралното развитие на собствените си деца;
- Педагозите и директорите имат нужда от обучение относно справянето с родители, които предизвикват конфликти и не зачитат общите интереси.
От Дом „Детелина” гр. Плевен са диагностицирани 15 деца на възраст от 5,5 години до 7 г. за емоционално и интелектуално развитие. Консултирани са директорът на дома и две учителки.
Децата от Дом „Детелина” са с развитие на интелекта, отговарящо на своеобразната ситуация, в която се отглеждат- институция. Липсват им широк кръг житейски понятия поради социалната изолация. Емоционалната им интелигентност е компенсиращо висока спрямо чисто интелектуалната. Те имат развити норми на социален живот, емпатични са, кооперативни, добронамерени и дисциплинирани.
Участието им в експедицията даде възможност за отреагиране на натрупани травми, свързани с липсата на семейство и по- специално, топлата емоционална връзка с един човек, който да се грижи за детето /обичайно това е майката/. Преодоляването на препятствия от различно естество по време на трите дни на походи даде възможност на децата да преживеят силно чувство за собствена компетентност и успешност.Това веднага се отрази на емоционалното им състояние- повишена отвореност към света, възприемчивост; овладяване на нови понятия, свързани с природата, растителното и животинско царство; емоционална стабилност, дължаща се на преживяната лична ефективност при преодоляване на трудности по време на експедицията.
ЗА ВТОРИ ПЪТ ПЛЕВЕН ПОЛУЧИ СОЦИАЛНИ УСЛУГИ
На 9 декември 2008г. за учителите на НУ”Патриарх Евтимий” д-р Галина Кубратова и Надежда Юлзари беше проведен тренинг „Отрегулиране на професионален стрес”. Учителите имаха възможност да проверят своите ресурси и да получат професионален отговор на вълнуващите ги въпроси.
Вечерта родителите на четвъртокласниците, на които предстои напускането на училището, се срещнаха със специалистите и разговаряха по темата „Проблемите на предпубертета”. Родителите получихаинформация за рисковете на тази възраст. Разбраха, на какво трябва да обърнат внимание и кога трябва да подкрепят децата си. Получиха професионален отговор на всичко, което ги интересува от развитието на техните деца. Две майки получиха лично консултиране.
Антоанета Янкова се срещна с учители от НУ”Отец Паисий”. Беше споделен опита на Института в изследването на детското развитие и обсъдена концепцията на съвместния проект за извънкласни дейности „С положителни емоции за настроение в училище”.
На 10 декември 2008г. педагози от ЦДГ „Юнско въстание” се срещнаха с д-р Галина Кубратова и Надежда Юлзари, за да обсъдят различни казуси от своята професионална практика. Те получиха съвет как да решават различни ситуации с децата и родителите.
Вечерта се проведе среща на специалистите с родителите на бъдещите първокласници от детската градина и бяха обсъдени проблемите и потребностите на децата с встъпването в училището. Д-р Галина Кубратова обясни особеностите на новите роли в училище и запозна родителите с методите за усвояване на технологията на учене. Няколко родители получиха лично консултиране.
На 11 декември 2008г. педагозите от ОДЗ „Яница” поставиха пред д-р Галина Кубратова и Надежда Юлзари няколко казуса, с които най-често се сблъскват в своята професионална работа. Времето не стигна, за да получат отговор на всичко, което ги интересува.
На 8 декември 2008г. второкласници, участници в клуба, и техните родители имаха възможност да получат професионална помощ по проблеми свързани с развитието на децата. Ето какво споделят те в писвата си до спонсора ENGELHARDARZNEIMITTEL финасирал консултирането:
„Изказваме сърдечна благодарност за помощта, която получихме. Нашето дете преживя много драматично новата роля на ученик и живота в училище. Вследствие на това получи тик, който ликувахме с медикаменти. След срещата с д-р Кубратова се чувства много по-добре.”
„Нашето дете проявява агресия спрямо съучениците си в училище, което за нас е необяснимо. С помощта на д-р Кубратова успяхме да преодолеем проблема, за което сме много благодарни.”
Педагогическият съветник на училището беше обучен за решаването на тежки случаи с тийнейджъри в училището.
17 петокласника, в чийто клас от четири години има проблеми с дисциплината и нарушаване на учебния процес, като членове на клуба се срещнаха с д-р Кубратова. Те получиха интерактивен модел на групова дискусия за решаването на конфликтите между преподаватели и ученици по време на учебния час с цел подобряване на психическия климат за интензивно и успешно обучение по конкретен ред. Самите деца изработиха модела за решаване на конфликта. Те го предложиха на своите съученици и родителите на родителската среща вечерта. Присъства и педагогическият съветник. В бъдеще при желание от страна на училището ще се апробира подписването на договор за спазване на правилата в общуването между родители, учители и деца в училищната среда. На провелата се среща с родителите д-р Кубратова обясни причините за поведението на децата и пътищата за овладяване на тяхното поведение.
Отделни майки получиха отговор на поставени от тях въпроси за особеностите в развитието на децата в тази възраст. Срещата беше отразена в новинарската емисия на телевизия Cabeltel Димитровград от 9.12.2008г. Видеото може да бъде видяно ТУК.
В Плевен и Русе стартира «Мобилен център за работа с деца"
От 16-ти до 18- ти октомври 2008 г. в Плевен стартира «Мобилния център за работа с деца”, като осигури социални услуги за детските градини, които работят по програмата „Здраве чрез движение сред природата”. Педагозите от ЦДГ „Чучулига” и ОДЗ ”Яница” получиха ценни педагогически и психологически знания и съвети по отделни казуси, засягащи възпитанието и отглеждането на децата в детската градина от д-р по клинична психология Галина Кубратова. 50 родители от ЦДГ «Юнско въстание», ОДЗ «Снежанка» и ОДЗ «Яница» имаха възможност да се докоснат до приложната психология и да научат важното за предучилищна възраст. Те намериха отговор на вълнуващи ги въпроси свързани с развитието на децата им. Пет родителии техните деца имаха възможност за индивидуално консултиране и обучение как да се справят с вече установените проблеми на децата си. На 20-ти и 21-ви октомври началните учители на СОУ «Възраждане» гр. Русе участваха в тренинг «Отрегулиране на професионален стрес» и получихасъвети по отделни казуси с ученици в начална училищна възраст. Бяха консултирани ученици с проблеми в поведението.
Тридневно обучение "Възможностите на Дискусионния театър за превенция на насилието в училище и разрешаване на конфликти"
От 31 май до 3 юни Виолета Еленска- ръководител на форум- театър «Естествено», проведе тридневно обучение в «Златни пясъци» на 30 работещи учители- преподаватели от мрежата. Темата беше „Възможностите на Дискусионния театър за превенция на насилието в училище и разрешаването на конфликти”. Представен бе «дискусионния театър», като инструмент за създаване на общност за съпреживяване. Учителите научиха различни игри за запознанство; «тялото като инструмент»; енергизиращи игри; игри за внимание; «поверително»; игри за опознаване и т.н. Разиграни бяха реални ситуации от училищния живот и бе потърсено решение за разрешаване на конфликтите както в семейството, така и между деца, родители и училище.
Консултиране на 19 ученици и учители за намаляване на посттравматичния стрес от наводнението в гр.Цар Калоян
От 2 до 6 май 2008г., специалистите от фондация „Психологическа подкрепа”- Галина Кубратова и Надежда Юлзари проведоха индивидуално и групово консултиране на 17 ученици и 2 учители. Те са от СОУ”Христо Ботев” в гр.Цар Калоян, дългогодишен наш партньор. Целта е намаляване на посттравматичния стрес от катастрофалното наводнение през миналото лято в техния град. Симптомите на стреса се активирали от торнадото, което през април премина покрай града. Всички учители и ученици в училище изпаднали в криза. По време на експедицията „По следите на траките- история, птици, минерали, скално катерене и колоездене” сред красотата на природата, по време на различните маршрути, се използва благоприятната среда за отрегулиране на страховете и преживяния ужас от наводнението. Проведено беше и консултиране на друго дете от нашата мрежа, което в края на миналото лято е станало свидетел на удавянето на своята по-малка сестричка. За преодоляване на травмиращите събития всички се включиха в скалното катерене.
Мнението на д-р по клинична психология Галина Кубратова след работата с децата от Цар Калоян: „След наводнението те продължават да играят паневритмия, катосподелиха/ най- вече информацията е от Виолета, която без малко щяла да се удави/, че дори искали повече време седмично да имат за паневритмия, но не могли да уредят свободно място и часове. Потребността им идва от това, че: - Отреагирват стреса в позната ритмика, движения и текст. Самото движение по специален за тях начин ги успокоява. - Групата им е доста сплотена от дългогодишните занимания. Само по себе си това повишава веднага тяхната възможност да се почувстват на сигурно място, в устойчива общност, независимо че цялата общност е била подложена на стрес. - Думите на песните и музиката са оптимистични, окуражаващи и носещи усещане за мир, хармония и сигурност - Учителката им по паневритмия Калинка Павлова и съпругът й са изградени личности, устойчиви и хармонични. Децата ги обичат и им се доверяват. Считам, че по един странен начин - чрез природно бедствие, можем да видим хармонизиращото влияние на паневритмията върху деца, които тренират от 4 години и могат да повишат стресоустойчивостта си по такъв начин, че да не се наблюдават при тях ярки симптоми на постравматичен стрес, които винаги се наблюдават при жертви на катастрофи и природни бедствия. Посттравматичният стрес се тушира от усещане за защита и сигурност в групата, от упражненията, музиката и благородния текст, който дълбоко е възприет от децата.”
Запознаване с възможностите на "Мобилен център за работа с деца" в Плевен
От 26 до 29 февруари се проведоха срещите с родителите и ръководствата на ОДЗ „Снежанка”, ЦДГ „Чучулига”, ЦДГ „Юнско въстание” и ЦДГ „Яница” исе представиха възможностите на Центъра. С ръководството на НУ „Патриарх Евтимий” се обсъдиха нуждите и се набелязаха мероприятията, които ще предложим за децата, учителите и родителите. С публикуването (държавен вестник от 12 февруари) на „Национална стратегия за детето 2008 - 2018год” държавата за първи път призна, че децата на България имат сериозни проблеми с психическото здраве (тук не се включват децата с увреждания и специални образователни потребности). Защото проблемите са свързани преди всичко с личностното развитие, емоциите и поведението. Вече не се говори за физическо здраве, за спорта са отделени две реда в стратегията. „Този проблем изисква изграждане на политики, стратегии и нормативна база, позволяващи въвеждане на услуги за деца, родители и представители на училището.”„Мобилният център за работа с деца” предлага подкрепа точно в личностното развитие на децата.Всичко това беше коментирано с Инспектората по образование, „Дирекция образование” в Общината и Отдела за закрила на детето.
Обучение в групов тренинг за социални умения за общуване, работа в екип и справяне с конфликтите чрез форум- театъра
На 22 и 23 декември 2007г. 38 младежи от ученическия съвет при Природо-математическа гимназия „Иван Вазов” в Димитровград участваха в обучение за създаване на екип за превенция в училището. Обучението проведе Младежки дискусионен театър „Естествено” към Асоциация „Български детски и младежки парламент” АБДМП с ръководител Виолета Еленска. АБДМП е младежка организация (www.abdmp.org), която работи близо 10 години и обединява младежи от цялата страна. През миналата година тя участва в професионално обучение- „Дискусионния театър- модел за превенция” като една от 7-те най-активно работещи младежки организации в държавата. Дискусионният форум- театър се нарича „театър на живота”. Това е много интересен, съвременен модел за превенция. Богат е на различни техники. В него от физическото невербално себеизразяване чрез позата на тялото, мимиката и жеста, през проучване на потребностите и намиране на възможни решения, чрез изиграване на конкретни ситуации и тяхното скулптуриране, се създават условия на младежите да се научат да управляват себе си, да изберат действия, които да ги поставят в състояния на свободни и награждаващи емоции. Според невросимантика Майкъл Хол тялото и психиката “са двата царски пътя към състоянието”. Младежите имат възможност да се научат не само да общуват, но и да изразяват, и коментират вътрешните си състояния, както и да се освободят от наложените им стереотипи. Всичко това те успешно могат да прилагат при създаване на своето бъдещо семейство. Антонанета Янкова -ИИПП: ”Не случайно избрахме да стартираме обучението със спектакъла «Искам внимание!», който разглежда взаимоотношенията между деца и родители. Една изключително важна тема за тийнеджърите, защото причините за гнева им, който избухва в агресия са, че не са разбрани и се страхуват да не изгубят подкрепата на семейството си.
Защо точно с младежите от ПМГ?
1. Опитът ни показа, че детето изгражда Аз- образа или представата за себе си, доказва се, търси подкрепа и защита в своята среда- своя клас, своето училище. Това изисква разгръщането на работата с децата и младежите вътре в училището. Чрез дискусионния театър младежите могат да споделят вижданията си с връстници от другите училища в града. Работата по превенция и подкрепа на деца засегнати от риска на семейното насилие и отчуждаващото родителско поведение, както и от училищни конфликти с пренебрежение, злоупотреба и други форми на асоциално поведение, най-успешно би се провеждала в самото училище, с участието на учениците от самия клас и подкрепата на училищния психолог.
2. Половината от учениците в 5-ти клас на ПМГ са участвали с различна продължителност (от 1 до 4 год.) в нашата програма. Затова те са по-спокойни, лесно се концентрират в учебната работа, имат реална самооценка, отлично работят в екип, организирани са, бързо се адаптират в новата среда, умеят да активират ресурсите си за справяне. Инвестирали сме много за развитието на тези деца, затова сме готови в новото им училище да съдействаме за създаването на среда, в която те да продължат да разгръщат своя потенциал.” Виолета Еленска – АБДМП: „В човешкия живот може и да има случайни неща, но в обществения живот обаче нищо не е случайно. Не е случаен фактът, че първото гостуване на Младежкия дискусионен театър „Естествено” е именно в Димитровград. Дойдохме тук, защото „почвата” за обучението на младежите вече е подготвена от нашите партньори от „Института за изследване и прилагане на Паневритмията”. Втората много важна причина е новото ръководство на града. Благодарение на новия кмет на Димитровград- Стефан Димитров за първи път представители на Общинския ученически парламент участваха в есенната сесия на АБДМП и обмениха много идеи за работа.”
Вазовци са активни в обучението за работа в екип
Младежите усвоиха интерактивни игри
"История без име"
В края на обучението, заедно с новите си приятели от София, младежите намериха пътищата и начините за справяне, като станаха част от спектакъла „История без име”.
С неговата премиера театър "Естествено" се включи в Световния ден за подкрепа на заболелите от ХИВ/СПИН с финансовата подкрепа на "Център за здравни стратегии и програми". Центърът съдейства за пътуването на младежите за обучението до Димитровград.
Разбира се представлението завърши с подарък- комплект презервативи. Младежите от ПМГ подариха на своите гости „Годишник на училището-2007” и първия брой на училищния си вестник „Вазовци”.
На 17 и 18 декември 2007г.
Центърът работи в партньорство с Отдела за закрила на детето в града. Целта е работата ни в училище да се превърне в дългосрочна грижа за подрастващите, родителите и учителите. Защото училището е единственото място, където това може да се случи. Там е защитената, познатата и устойчива среда, където децата припознават себе си и търсят подкрепа. Така в училищната среда заедно с родителите и учителите ще осигурим споделена грижа за децата. Дейностите в Димитровград са резултат от дългогодишно партньорство на Института с фондация „Психологическа подкрепа” и Асоциация „Български детски и младежки парламент”. 27 началните учители на ОУ”П. Славейков” - подпомогнати от висококвалифицирани психолози в усещането им за психично здраве. Беше проведен тренинг „Отрегулиране на професионален стрес” за намаляване демотивацията на учителите след стачката. В това училище, след сливането, вече втора година продължава четиригодишната ни работа с децата на ОУ ”Св.Климент Охридски”. С помощта на Галина Кубратова учителите се самоизследваха чрез два теста- единият е в интимно-личностен план, а другият- чисто професионален. Сами изчислиха колебанието в скалите на депресия, основно настроение, агресивност, адекватност и пр. Получиха обяснение на възможните резултати и индивидуално консултиране.
Родителите на първокласници получиха съвети как могат да помогнат на своите деца да се справят по-добре в училище, както и професионален отговор на въпросите за детското развитие. Консултиране получиха също родители и деца, които вече са записани за следващата учебна година. С детските учители от ОДЗ „Райна княгиня” се проведе тренинг „Отрегулиране на професионален стрес”. Директорката Надежда Андреевска: „За първи път аз и колежките ми имат възможност за подобно задълбочено самоизследване. Това е екстра за учителите, която малцина могат да си позволят. Уговорени бяха възможностите за бъдещата работа с учителите и родителите.”
15 родители на СОУ „Л.Каравелов”, чийто деца втора година участва в нашата програма, се срещнаха с Галина Кубратова и Надежда Юлзари. Те получиха насоки как да помогнат на второкласниците си да овладеят успешно технологията на учене. Повечето пожелаха индивидуално консултиране по интересуващи ги проблеми. Бяха консултирани и техни деца. По молба на Отдела за закрила на детето към градската дирекция „Социално подпомагане” бяха консултирани два много тежки случаи. Специалистите предоставиха експертна оценка, за да могат да бъдат защитени децата и подкрепени родителите. През 2008 г. Мобилният център ще заработи още в градовете Плевен, Русе, Велико Търново и София.
От 6 до 8 септември 2007г. във Велико Търново се проведе обучение –
Педагозите, сътрудници на Института, бяха запознати с целите и посоките на работа на центъра. Той ще предложи обучение и консултиране за децата, родителите и учителите в детските градини и училищата, които са били партньори на института през последните две години. Сътрудниците на Мобилния център Галина Кубратова- д-р по клинична психология и психотерапия и Надежда Юлзари- детско-юношески психолог от фондация "Психологическа подкрепа" запознаха учителите с тенденциите в детското развитие и причините за разстроеното поведение на поколението в годините на прехода. В световен мащаб бяха разгледани промени вследствие на глобализацията и технологиите. Галина Кубратова сподели случаи от своята тридесетгодишна практика. Учителите, които работят с деца с увреждания, получиха насоки как може да се работи с родителите на такива деца.
Педагозите обогатиха знанията си по приложна психология за работата с подрастващите и техните семейства чрез участие в техника от невролингвистичното програмиране, която е вид групова психотерапия. Целта е придобиване на умения за анализиране на някои прояви на децата и за потушаване на конфликти с родителя. Така те се научиха да отделят проблема и да го структурират. От друга страна учителите ще могат чрез тази групова психотерапия в своите колективи да поставят проблеми и сами да намират решение.